Toplotne črpalke Fujtsu Super High Power so rezultat japonske ...
Poglej večPopularna toplotna črpalka LG Monoblok poimenovana z oznako S, kar ...
Poglej večVrhunska ter estetska toplotna črpalka za sanitarno vodo, priznanega ...
Poglej večVisoko temperaturna LG toplotna črpalka omogoča visoko temperaturo ...
Poglej večLG Therma V Split (deljena) je novo oblikovana zračno vodna toplotna ...
Poglej večNova toplotna črpalka LG Therma V split, proizvajalca LG, bo navdušila ...
Poglej večToplotne črpalke Fujitsu High Power so tehnološko napredne naprave z ...
Poglej večRevolucionarna toplotna črpalka LG Therma V R290 Monobloc poleg ...
Poglej večToplotne črpalke Fujitsu Comfort so izredno priljubljena izbira za ...
Poglej večToplotno črpalko si lahko poenostavljeno predstavljamo kot hladilnik, ki deluje obratno. Poganja jo elektrika, vendar je količina oddane toplotne energije nekajkrat večja od porabljene električne energije. Toplotna črpalka je v bistvu električna naprava, ki odvaja toploto oziroma električno energijo z enega mesta in jo prenaša na drugo ter posledično zmanjša stroške ogrevanja.
Toplotna črpalka prenaša toploto s kroženjem snovi, imenovane hladilno sredstvo, skozi cikel izhlapevanja in kondenzacije. Kompresor črpa hladilno sredstvo med dvema tuljavama izmenjevalnika toplote. V eni tuljavi hladilno sredstvo izhlapi pri nizkem tlaku in absorbira toploto iz okolice. Nato se hladilno sredstvo stisne na poti do druge tuljave, kjer se kondenzira pod visokim tlakom. Na tej točki sprosti toploto, ki jo je absorbiralo prej v ciklu.
Hladilnik in klimatska naprava sta primera toplotnih črpalk, ki delujeta samo v hladilnem načinu. Hladilnik je v bistvu izolirana škatla, povezana s sistemom toplotne črpalke. Izparilna tuljava se nahaja znotraj škatle, običajno v zamrzovalnem predelu. Toplota se absorbira s tega mesta in prenese navzven, običajno za enoto ali pod njo, kjer je kondenzatorska tuljava. Na podoben način klimatska naprava prenaša toploto iz hiše na prosto.
Nikakor. Cikel toplotnih črpalk je popolnoma reverzibilen. Toplotna črpalka oziroma ogrevalni sistem zato lahko poskrbi za celoletno regulacijo podnebja za vaš dom. Pozimi tako skrbi za ogrevanje, poleti pa za hlajenje in razvlaževanje. Ker zemlja in zrak zunaj vedno vsebujeta nekaj toplote, lahko toplotna črpalka oskrbuje hišo s toploto tudi v hladnih zimskih dneh. Dejansko zrak pri –18 °C vsebuje kar približno 85 % toplote, ki jo je vseboval pri 21 °C.
Toplotne črpalke so zadnje čase zelo priljubljena izbira, predvsem zato, ker prinašajo številne prednosti in najboljšo rešitev. Poglejmo tiste glavne, ki bodo morda zanimive tudi za vas.
Nižji tekoči stroški
Toplotna črpalka je cenejša za uporabo kot sistemi, ki omogočajo izgorevanje. To pomeni, da vam lahko prihrani kar nekaj denarja, predvsem dolgoročno zniža stroške ogrevanja. Bolj kot so sistemi učinkoviti, večji dolgoročne prihranke pri energiji namreč prinašajo. Kljub začetni večji investiciji vam bo toplotna črpalka dejansko znižala tekoče stroške. Varčno in najboljše segrevanje vam poveča učinkovitost delovanja objekta in vam zmanjša stroške ogrevanja.
Manj vzdrževanja
Izkušnje kažejo, da toplotne črpalke zahtevajo manj vzdrževanja kot to omogočajo ogrevalni sistemi z izgorevanjem. Vse, kar morate storiti, je, da redno (enkrat letno) preveriti nekatere podrobnosti sistema delovanja. To lahko povsem enostavno storite kar sami. Enkrat na tri do pet let pa morate poklicati tudi profesionalnega monterja, ki pregleda še vse ostale podrobnosti. Tako boste zagotovili, da bo vaša toplotna črpalka vedno varna za uporabo. Obenem vam bo tako dobro služila še vrsto
let.
Boljša varnost
Toplotna črpalka je varnejša od ogrevalnih sistemov, ki temeljijo na izgorevanju. To pomeni manj skrbi za varnost vaše družine, kar je seveda ključnega pomena. Poleg tega vam to prinaša tudi manj možnosti, da pride do nesreče in s tem povezanih visokih stroškov. Odslej vas za varnost vaše družine in vašega doma torej ne bo več skrbelo saj gre za najboljšo rešitev.
Manj emisij ogljika
Dobra novica za vse, ki jim ni vseeno za naš planet! Sistem toplotnih črpalk zmanjšuje vaše emisije ogljika in ima učinkovito stopnjo pretvorbe energije v toploto. Toplotna črpalka z vodnim virom denimo dosega razmeroma visoko učinkovitost, ki znaša skoraj 600 odstotkov.
Možnost hlajenja
Običajni ogrevalni sistemi vam nudijo le eno možnost: ogrevanje. Toplotna črpalka pa zmore vse. V toplih obdobjih leta lahko toplotna črpalka postopek obrne in tako deluje kot izmenična enota. Določene toplotne črpalke lahko v poletnih mesecih torej priročno preklopite v način hlajenja. V vašem domu bo tako vedno ravno prav toplo in ravno prav hladno – v vseh letnih časih!
Dolga življenjska doba
Življenjska doba toplotnih črpalk je razmeroma dolga, znaša namreč vse do 50 let. Povprečna življenjska doba je sicer nekoliko nižja in znaša nekje od 14 do 15 let. Te številke pričajo, da gre za izjemno zanesljiv in stalen vir toplote. Če boste torej dobro skrbeli za svojo toplotno črpalko, vam bo ta zvesto služila kar lepo število let.
Prihranek s pomočjo subvencij
Pri tradicionalnih sistemih ogrevanja je začetna investicija povsem vaš strošek, kar je seveda lahko velik udarec za družinski proračun. Pri toplotnih črpalkah pa so stvari na srečo nekoliko drugačne in precej bolj prijazne vaši denarnici.
Na voljo so namreč različne možnosti, s pomočjo katerih lahko pokrijete precejšen delež svoje investicije. Vsekakor se vam torej splača obiskati spletno stran Eko sklada, ki za investicijo v toplotno črpalko ponuja različne možnosti. Te lahko pokrijejo od 20 % pa vse do 100 % vrednosti vaše naložbe.
V okviru Eko sklada so poleg subvencij na voljo tudi posojila, ki so namenjena prav investicijam v toplotno črpalko. Če se odločate za nakup, velja preveriti tudi to možnost. Podrobneje bomo o subvencijah sicer govorili v eni od naslednjih točk.
Enostavna in udobna uporaba
Sistem upravljanja toplotnih črpalk je udoben in izjemno enostaven za uporabo. Napravo lahko namreč vključite ali izključite že z enim samim pritiskom na tipko. Tako se boste tudi lažje izognili morebitnim napakam pri upravljanju.
Prva stvar, s katero se srečate pri nakupu toplotnih črpalk, je dejstvo, da obstaja več različnih vrst odvisno za kakšen ogrevalni sistem gre. Toplotne črpalke med seboj namreč niso popolnoma enake. V osnovi jih ločimo na medij, s pomočjo katerega ogrevajo naše prostore in sanitarno vodo. Najbolj pogosti zunanji viri toplote, ki jih toplotna črpalka lahko izkorišča, so zunanji zrak, površinske vode in podtalnica ter zemlja oziroma energetske vrtine. Tako poznamo tri osnovne vrste črpalk. Na trgu je največ se največkrat srečamo s toplotnimi črpalkami zrak-voda.
Toplotne črpalke zrak-voda
Toplotna črpalka z zračnim virom pozimi absorbira toploto iz zunanjega zraka, poleti pa odvaja toploto v zrak. Toplotne črpalke zrak voda so najpogostejša vrsta toplotne črpalke, ki jo trenutno najdemo v naših domovih. Na trgu imamo več možnosti toplotnih črpalk zrak voda, sedaj se je potrebno le odločiti katera toplotna črpalka zrak voda je primerna za vaše bivalne navade. S stališča dolgoročnosti je najboljša izbira toplotna črpalka zrak/voda, sledijo pa ji ostale možnosti.
Ob nakupu toplotnih črpalk zrak voda je potrebno upoštevati nabiranje ledu na uparjalniku ter pomanjšanje moči, ko se znižajo zunanje temperature. Na Primorskem je najboljša izbira toplotna črpalka zrak voda, na drugih področjih pa odvisno od samega podnebja.
Toplotne črpalke zrak voda oziroma istem toplotnih črpalk z zračnim virom (zrak/voda) toploto torej črpa iz zunanjega zraka, ki se vleče preko izmenjevalnika toplote. Temperatura vira je tako zelo odvisna od prevladujoče temperature okolice in se skozi leto spreminja glede na geografsko območje. Tipično povprečje znaša med 6 in 8 °C. ! Ali veste koliko stopinj zunanje temperature mora biti za začetek kurilne sezone?
Toplotna črpalka zrak-voda je najboljša izbira za vse, ki iščejo cenovno učinkovito možnost in rešitev. Začetna investicija toplotnih črpalk zrak voda je namreč najnižja. Vendar pa to prinaša tudi določene slabosti, saj imajo črpalke zrak-voda tudi nekoliko manjšo zmogljivost. Pri nas vam svetujemo katera toplotna črpalka zrak voda je najbolj optimalna izbira za vaše potrebe.
Medij, s pomočjo katerega ogrevajo naš dom, pa ni edina stvar, po kateri se ločijo črpalke. Razlikujejo se namreč še glede na nekatere druge podrobnosti. Mednje spadajo denimo energetska učinkovitost, temperaturne omejitve, način krmiljenja … Poleg tega imajo nekatere dodatno vgrajene tudi električne grelce, vendar slednji niso ravno najbolj priporočljiva rešitev.
V naši ponudbi se nahajajo številne zmogljive naprave v izvedbi zrak/voda. Uporabljajo se lahko za ogrevanje sanitarne vode in prostorov. Dodatna prednost je, da za namestitev črpalke potrebujete zelo malo prostora. Predstavljajo odlično možnost za optimizacijo vašega ogrevalnega sistema, bodisi kot edini vir ogrevanja ali kot dodatni vir za znižanje stroškov centralnega ogrevanja.
Toplotne črpalke voda-voda
Tip toplotne črpalke voda-voda izkorišča toploto podtalne vode, ki se prečrpava skozi uparjalnik, kjer odda toploto in se nato vrne nazaj v zemljo. Za delovanje takšnega sistema je nujna ustrezna vrtina. Ta vrsta toplotnih črpalk je primerna samo na območjih, kjer so na voljo zadostne količine podtalne vode, reke ali jezera.
Toplotne črpalke zemlja-voda
Ta tip toplotne črpalke kot vir energije izkorišča toploto zemlje. To zahteva izkop kanala, kamor se položi kolektor. Cevi lahko namestimo vertikalno, horizontalno ali spiralno, odvisno od razpoložljivega prostora. Ta vrsta toplotne črpalke je primerna za večino območij, edina omejitev pa je velikost zemljišča, ki mora biti dovolj velika za namestitev zemeljskih kolektorjev.
Investicija v toplotno črpalko za ogrevanje se dolgoročno izplača, saj omogoča stalen dostop do tople sanitarne vode skozi vse leto. Čeprav so začetni stroški nekoliko višji v primerjavi z drugimi ogrevalnimi sistemi, se ti dolgoročno povrnejo z nižjimi tekočimi stroški in učinkovitim delovanjem. Toplotne črpalke so še posebej primerne za zamenjavo starejših ogrevalnih sistemov, ki so dotrajani in manj učinkoviti.
Talno ogrevanje pa predstavlja eno izmed najbolj ekonomičnih in optimalnih rešitev za prenos toplote. Deluje preko cevi, ki se nahajajo pod tlemi, skozi katere teče voda, ogreta z virom ogrevanja, kot so toplotne črpalke. Kombinacija talnega ogrevanja s toplotno črpalko je zelo učinkovita, saj zagotavlja enakomerno porazdelitev toplote po prostoru in visoko energetsko učinkovitost.
Pri nakupu nove toplotne črpalke moramo biti pozorni na številne stvari. Za vse, ki se z nakupom srečujejo prvič, je vse skupaj lahko kar malce zapleteno. A brez skrbi, za vas smo pripravili nekaj enostavnih navodil. Z njihovo pomočjo bo celoten proces precej lažji in učinkovitejši.
Prva stvar, na katero bi morali biti pozorni pri nakupu, sta oznaki SEER in SCOP. Gre za vrednosti, ki označujeta resnično porabo energije toplotnih črpalk. Pri tem upoštevata celoletno energijsko učinkovitost črpalke. Ta podatek vam zagotavlja najbolj zanesljivo in jasno informacijo o dejanski energijski učinkovitosti posamezne črpalke.
Poleg tega obstaja tudi nekaj pomembnih naprednih funkcij, ki jih morate pri nakupu upoštevati. Mednje spadajo denimo motorji s spremenljivo hitrostjo in dvostopenjski kompresorji. Za razliko od tradicionalnih sistemov lahko toplotne črpalke s pomočjo teh dveh tehnologij namreč delujejo na več različnih načinov.
V vročem ali hladnem vremenu lahko motorji s spremenljivo hitrostjo in dvostopenjski kompresorji delujejo s polno zmogljivostjo. Tako lahko zagotovijo kar največje udobje. V vremensko blažjih dneh pa ti sistemi delujejo dalj časa pri manjših zmogljivostih. To zagotavlja občutno povečanje učinkovitosti, pomaga pri uravnavanju vlažnosti in kakovosti zraka ter nudi boljši nadzor notranje in zunanje temperature.
In nenazadnje: ugotoviti morate tudi, kaj dopušča oziroma dovoljuje vaša lokacija. Črpalke v izvedbi zrak/voda so načeloma primerne za vgradnjo kamorkoli in kjerkoli. Zanje namreč ne potrebujete posebnih dovoljenj ali posebnih drugih posegov v okolico. Če pa boste denimo želeli izkoriščati toploto podtalnih voda, pa boste za to, kot že omenjeno, potrebovali posebno dovoljenje. Za namestitev tovrstnih črpalk so namreč potrebni večji posegi v okolje, zato so stvari nekoliko bolj zapletene.
To je verjetno glavno vprašanje, ki si ga zastavljajo bodoči lastniki toplotnih črpalk. Odgovor na to vprašanje najlažje najdemo, če si ogledamo število COP. COP ali grelno število, kot ga imenujemo, namreč razkriva natančne informacije o energetski učinkovitosti posamezne naprave. Višji kot je COP, bolj učinkovita je naprava, ki varčuje z električno energijo. Grelno število namreč predstavlja razmerje med pridobljeno toploto in porabo električne energije.
Višji COP je torej seveda boljši, a to ni edini podatek, ki ga potrebujemo. Paziti moramo tudi na to, da grelno število vedno primerjamo po enakem merilnem standardu, torej pod enakimi merilnimi pogoji. Poznamo namreč več različnih standardov merjenja, ki se lahko močno razlikujejo pri natančnosti.
Veliko je odvisno od pogojev in drugih faktorjev, zato je težko podati enoten odgovor. A na splošno lahko rečemo, da je toplotna črpalka za ogrevanje sanitarne vode učinkovita, če njeno grelno število presega vrednost 3,0.
Omenili smo že, da je ena od prednosti toplotnih črpalk tudi to, da ni treba, da sami pokrijete celoten strošek začetne investicije. Ta je namreč lahko kar visok – v številnih primerih je ravno visoka cena namreč razlog, da se za toplotno črpalko ne odločimo. Dolgoročno boste privarčevali z električno energijo.
A ko kupujete toplotno črpalko, lahko s pomočjo posebne subvencije zmanjšate stroške. Te vam podeli Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad. Ta namreč izvaja številne aktivnosti, ki so povezane z varstvom narave. Mednje spada tudi spodbujanje prehoda na obnovljive vire energije, učinkovito rabo energije in zunanje temperature.
Trenutno je razpisanih več subvencij (za samostojne naložbe, za skupne naložbe v večstanovanjskih stavbah in za socialno šibka gospodinjstva). Pozorni bodite na to, da se veljavnost in dostopnost subvencij lahko spreminjata. Pred nakupom črpalke zato vedno preverite, katere subvencije so na voljo in kakšni so pogoji za uveljavitev.
Največ ljudi bo najbrž zanimala subvencija, ki jo lahko pridobijo ob samostojnem nakupu toplotnih črpalk za rabo v lastnem stanovanjskem objektu. Za to subvencijo lahko zaprosijo vsi lastniki nepremičnin. Pod določenimi pogoji lahko za subvencijo zaprosijo tudi njihovi družinski člani, imetniki stavbne pravice na nepremičnini in najemniki nepremičnine.
Subvencija se dodeli ob nakupu črpalke za centralno ogrevanje stanovanjske stavbe. Pri tem mora črpalka glede na svojo vrsto dosegati določene pogoje glede energetske učinkovitosti. Za podrobnejše informacije vam priporočamo, da si ogledate uradni razpis Eko sklada.
Poleg vrste in učinkovitosti črpalke obstaja tudi še nekaj drugih omejitev glede pridobitve subvencije. Ne morete jih pridobiti na področju občin, ki imajo v svojih aktih določene druge prednostne načine ogrevanja.
Višina subvencije in pot do nje
Višina subvencije je odvisna od več faktorjev. Mednje spadajo denimo vrsta toplotne črpalke, predhodni način ogrevanja in lokacija objekta.
Vlogo pri višini subvencije igra tudi starost objekta. Če gre denimo za nov objekt, pri katerem gre za vgradnjo prvega ogrevalnega sistema, je subvencija nekoliko nižja. Subvencija za toplotno črpalko zrak-voda v tem primeru znaša do 20 % stroškov investicije do najvišjega zneska 1.000 €. Za druge vrste črpalke je najvišji znesek drugačen. Pri črpalkah tipa voda-voda ali zemlja-voda najvišji znesek denimo znaša 2.500 €.
Pri objektih, kjer toplotna črpalka nadomesti staro kurilno napravo, ki uporablja gorivo in oddaja emisije v zrak, je subvencija nekoliko višja. Znaša namreč do 40 % priznanih stroškov naložbe. Pri črpalkah zrak-voda to prinaša subvencijo do najvišjega zneska 2.500 €. Za toplotno črpalko tipa voda-voda ali zemlja-voda pa to pomeni vse do 4.000 € subvencije.
Če se vaš objekt nahaja v eni izmed občin, ki imajo sprejet ustrezen Odlok o načrtu za kakovost zraka, pa je subvencija še višja. V tem primeru ta namreč znaša vse do 50 % stroškov naložbe. Pri črpalkah zrak-voda tako lahko pridobite vse do 3.200 € subvencije, pri črpalkah voda-voda ali zemlja-voda pa celo do 5.000 €.
Na tem mestu je morda smiselno omeniti še nekaj dodatnih pravil za upravljanje z električno energijo. Subvencija je denimo omejena na nakup in vgradnjo ene toplotne črpalke na eno bivališče. V strošek naložbe se štejejo tudi nakup in vgradnja vodnega toplotnega zbiralnika, električne in strojne instalacije ter morebitni ostali stroški, ki so smiselno povezani z izvedbo projekta.
Če želite izkoristiti subvencijo, vam priporočamo, da si ogledate spletno stran Eko sklada. Na njej boste našli vse informacije in vloge, ki jih potrebujete. In da bi vam stvari še dodatno olajšali, smo se odločili, da vam tudi sami priskočimo na pomoč. Pri nakupu toplotne črpalke pri nas vam z veseljem pomagamo do dodatnih informacij in pridobitve sredstev za vaš novi ogrevalni sistem.
Vprašanje vseh vprašanj, kajne? Vsi vemo, da gre za veliko investicijo, zato je razumljivo, da se sprašujemo, ali se ta izplača. Odgovor je povsem nedvoumen: da, vsekakor!
Prednosti toplotnih črpalk namreč jasno kažejo, da dolgoročno predstavljajo pametno varčno rešitev in naložbo. Res je, da so začetni stroški visoki, vendar jih lahko pomembno znižamo z uveljavljanjem subvencije, ki nam jo omogočajo ob nakupu. Poleg tega moramo gledati širšo sliko. Toplotna črpalka nam bo na dolgi rok namreč prinesla neprimerno več prihranka kot bo znašala začetna investicija.
Seveda je za to, da se vam bo investicija res izplačala, pomembno, da izberete pravo napravo zase. Obstajajo namreč različne vrste toplotnih črpalk, vsaka s svojim edinstvenim mehanizmom delovanja. Blagovne znamke toplotnih črpalk so opremljene z različnimi funkcijami, njihov glavni namen pa je olajšati vaše življenje in prihraniti električno energijo.
Vas zanima nakup toplotne črpalke? Morda o nakupu šele razmišljate in imate ogromno vprašanj? Če želite izvedeti več, ste vabljeni na našo spletno stran dines.si , kjer si lahko ogledate celoten izbor naših izdelkov. Na voljo so tudi podrobne informacije o različnih napravah. Seveda pa lahko preprosto pokličete številko +386 1 438 39 15, poklepetate z nami in pridobite odgovore na vsa svoja vprašanja.